Představujeme se – Tamtamy se zeleným úklidem

Je to logo, zdůrazňující, že chráníme planetu, zelený panáček, který mezi rukama objímá planetu

Představujeme se – Tamtamy se zeleným úklidem

Tamtamy, o. p. s. jsou organizací, která podporuje integraci osob se zdravotním postižením (OZP) na trh práce. Sociálně podnikají, zaměstnávají 100 % OZP. Zaměstnancům poskytují možnost mikroúvazků (2 – 20 hodin týdně) a podporu od pracovních asistentů (zajišťujících často právě úklid).

Tamtamy se snaží rozvíjet své služby, a proto připravily nový projekt ekologicky šetrného úklidu tzv. „Zelený úklid“, protože… Produkovat málo odpadů může být jednoduché! A o tom nám více poví projektová manažerka Katka v následujícím rozhovoru.

Igelitové tašky nechává v obchodech, nosí si totiž s sebou látkovou. Nekupuje si balenou vodu, stačí kohoutková do vlastní lahve. A když cestuje, vozí si vlastní příbor.

I díky drobnostem odpadů člověk vyprodukuje daleko méně,

říká Kateřina Smoleňáková z neziskovky Tamtamy, Zero Waste nadšenec. Hlavním cílem této iniciativy je minimalizace odpadu. Katka dostala nápad přenést ji z osobního života i do firmy. Od nápadu k realizaci nebylo daleko. Tamtamy na jaře 2019 úspěšně rozjely projekt Zeleného úklidu.

Katko, kde vlastně pracujete a co děláte?

Pracuji v sociálně podnikající neziskovce Tamtamy o. p. s., která zaměstnává pouze OZP. Zaměřujeme se hlavně na úklidové služby, žehlení, mytí oken. Na jaře přišli sami naši zaměstnanci s nápadem, že by chtěli pomáhat přírodě. A tak se zrodil ekologicky šetrný úklid – „Zelený úklid“. Já mám celý projekt na starosti.

Jak jste vůbec přišla na myšlenku Zero Waste a Zeleného úklidu v Tamtamech?

Zhruba před rokem jsem se rozhodla, že přestanu jíst maso, původně ze zdravotních důvodů. Projížděla jsem internet s různými recepty a na YouTube jsem narazila na jednu slečnu, která je veganka. Tam jsem poprvé narazila na iniciativu, která v poslední době hýbe světem a objevuje se čím dál častěji v médiích.

Poprvé jsem se setkala se snahou neplýtvat a s lidmi, kteří chodí nakupovat do vlastních tašek. A poprvé jsem také slyšela pojem Zero Waste. Celá ta myšlenka mě zaujala, uvědomila jsem si, kolik zbytečných odpadů lidé svými činnostmi produkují. Začala jsem pátrat dál.

Takže doma nemáte už vůbec žádný odpad?

Samozřejmě, že mám. Cesta k úplně bezodpadové domácnosti je dlouhá a bohužel také nemožná. Ale když nakupuji, mnohem víc přemýšlím. Potřebuji tu věc? Neexistuje bezobalová alternativa? A Když se chci něčeho z nějakého důvodu zbavit, přemýšlím, jestli pro to nemám nějaké jiné využití.

Jak dlouho Vám trvalo, než jste se zbavila většiny plastů a odpadů?

Je to asi rok, co jsem odpad začala řešit. Je nesmysl chtít všechno dělat najednou a hned správně. Začínala jsem postupně.

Například igelitky si v žádném obchodě nekupuju. Teď už jsem přešla na tašky, které vydrží mnohonásobně víc než ty igelitové. Mám jednu látkovou a jednu z recyklovaných pet lahví. Vejdou se do kabelky, zaberou méně místa a jsou docela hezké.

Potom jsem si obstarala sáčky na zeleninu, ovoce a pečivo, které nosím s sebou vždy, když jdu do supermarketu, a nemusím tak používat sáčky na jedno použití.  Mám láhev, do níž si stále dotáčím vodu. Balenou vodu v plastové láhvi jsem si domů nepřinesla minimálně rok.

To byly nejjednodušší první kroky. Když jsme cestovali po Americe, měla jsem kelímek na kafe, který se dal opakovaně použít, a nemusela jsem si tak denně kupovat nový. Vozila jsem si vlastní příbor, abych nemusela používat jednorázový z plastu. I díky takovým drobnostem člověk vyprodukuje daleko méně odpadu.

Co myslíte, že pro iniciativu Zero Waste mohou dělat sociální podniky?

O sociálním podnikání se říká, že je to podnikání pro lidi a planetu. Jsou to spojité nádoby, nestačí být solidární jen s lidmi, ale také s přírodou. U nás byl Zelený úklid iniciativa zdola, od zaměstnanců, od uklízeček. 

To, myslím, není příliš časté. Pokud bych měla odpovědět na vaši otázku, doporučuji obecně se ptát přímo zaměstnanců, možná prostředí firmy uslyší zajímavé a postřehy.

Co konkrétně dělají vaši zaměstnanci pro ekologičtější úklid?

Základní myšlenkou bylo omezení plýtvání a snižování ekologické zátěže. První věcí, které jsme se podívali na zoubek, byly ty zbytečné sáčky do košů. V kanceláři, kde byly čtyři stoly, jste napočítali klidně 5 košů plus skartovačku, také s igelitovým sáčkem uvnitř. Každý den se všechny sáčky vyměnily, i kdyby v nich byl jediný kelímek od jogurtu. A veškerý odpad se v dalším pytli odnášel do popelnic.

Úklid s odnosovými třídícími taškami

Dnes je to jinak. V prostorech, kde úklid provádíme, používáme odnosové třídící tašky v barvě kontejnerů, igelitové sáčky jsou je v kuchyňce na „patlavý“ odpad.

Na úklid jedině vratné lahve

Dříve jsme vyhazovali spoustu obalů od saponátů. Nakoupili jsme vratné ředící lahve, které uklízečkám plníme z velkých barelů. Samozřejmě také vratných.

Změnili jsme dodavatele čistících prostředků. Teď nakupujeme od českých výrobců. Máme rádi tuhle zemi a současně nechceme zatěžovat přírodu zbytečně ujetými kilometry.

Změnili jsme i techniky úklidu – kde se dříve používala chemie, stačí čistá voda nebo mechanické čistění. A tam, kde to nestačí, používáme ekologicky odbouratelné prostředky.

V neposlední řadě je to třídění. Zní to banálně, ale třídění je věda. Při školení, kdy týmy dostaly krabici odpadků, kterou měli správně roztřídit, nás překvapilo, že nebyly velké rozdíly mezi neslyšícími nebo lidmi s mentálním postižením.

Jak si lze zajistit „zelený úklid“ od vás?

Úplně jednoduše – zavoláním nebo vyplněním formuláře na našem webu. Ozve se vám naše koordinátorka, od které získáte všechny informace.

Krátké video shrnuje, jak Tamtamy přestávají ubližovat planetě

Autor článku

autorka článku Mirka Kroupová Tamtamy o.p.s. a Nové horizonty s.r.o.

Ředitelka chráněných dílen
v organizacích Tamtamy o.p.s. a Nové horizonty s.r.o.

Autorka věří, že hendikepovaní dokáží odvádět stejně dobrou práci jako lidé bez hendikepu, jen potřebují vytvořit podmínky. Usiluje o to, aby její názor převzala i většinová společnost.

zveřejnit komentář