Představujeme se – wood season

holčička, která má v ruce dřevěnou hračku.

Představujeme se – wood season

V rubrice „Představujeme se“ nově využíváme rozhovorového formátu. Vážíme si, že nabídku přijal spoluzakladatel Chráněné dílny wood season. Tato dílna využívá tradiční český přístup k výrobě originálních dřevěných hraček a loutek, loutkových divadel nebo např. hracích kostek, na které mohou děti malovat křídou.

Výrobky tak kromě mimořádného estetického provedení rozvíjejí dětskou kreativitu a zlepšují jemnou motoriku! Chráněná dílna se sídlem v Hustopečích nad Bečvou poskytuje i speciální produkty pro firmy, zakázkovou výrobu nebo drobné a vzorovací práce jako lakování, barvení, balení či kompletaci.

Fotka stolu, na kterém leží pastelky, kostky a hračky, které si mohou děti pokreslit.

Rozhovor přichystala naše externí redaktorka, Markéta Smutná.

Pane Stuchlíku, jak to všechno začalo? Kdy a jak Vás napadlo založit chráněnou dílnu?

Firmu jsme zakládali společně s kamarádem Martinem Enderlem, se kterým jsme se potkali jako dálkoví studenti na jedné brněnské škole.  Zprvu jako obchodní firmu, která nakupovala a prodávala výrobky chráněných dílen. Poté jsme začali vymýšlet výrobky vlastní a nechali si je v dílnách vyrábět. To už byl jen krůček k tomu, nakoupit výrobní zařízení a spustit výrobu vlastní. Společné máme pak s Martinem i to, že kromě dřeva máme rádi i design a „pěkný věci“.

Odkud se vzal Váš kladný vztah ke dřevu?

Od svých 10 let jsem vyrůstal vedle fabriky zpracovávající kulatinu. Táta vystudoval 3 dřevařské školy a celý život pracoval v oboru.  Není tedy divu, že mi dřevo začalo brzy také „vonět“. V oboru sociálního podnikání se pohybuji posledních 15 let. Tak postupně vznikla chránění dílna wood season.

Je to právě vývoj a výroba dřevěných loutek a hraček, na které se ve wood season specializujete?

Ano, specialitou jsou právě naše loutky a loutková divadla, dále pak dřevěné černé kostky, které díky tabulové povrchové úpravě umožňují opakované malování, kreslení a psaní. Za „černé městečko“ jsme získali ocenění „Správná hračka-vybráno odborníky“.

Fotka loutkového divadla a produktů dílny, které prezentují na veletrhu.

Dokáže výroba originálních a odborníky ceněných dřevěných hraček „uživit“ chráněnou dílnu?

Proto, abychom jako chráněná dílna přežili, děláme různé kompletační práce a zakázkovou výrobu. To, co nám ale dělá největší radost je vymýšlení a výroba dřevěných hraček vlastního designu.

Nabízí se otázka, jak moc současná situace zasáhla Váš obor?

Současná situace nám pochopitelně zásadně komplikuje život. Jezdili jsme prezentovat a prodávat naše výrobky na různé veletrhy, kde jsme měli možnost pracovat s veřejností. Tato zpětná vazba, a pochopitelně i příjmy, nám nyní chybí. O některé zahraniční zakázky jsme přišli, jelikož výrobky byly určeny pro prodej v kamenných prodejnách, na jarmarcích a designových trzích. Poptávka tedy během okamžiku spadla na nulu

Dvě pracovnice v chráněné dílně, jak vyrábějí hračky

Ukazuje se, že šanci na přežití mají většinou ti, kteří se dovedou rychle adaptovat na změny a také dokáží vybočit ze svého oboru. Souhlasíte?

Ovšem, byli jsme nuceni se aktuální situaci přizpůsobit a najít zakázky nové i mimo náš běžný obor. V současné době zaměstnáváme 12 lidí, propouštět jsme nemuseli, naopak 4 nové lidi jsme ještě přijali.

Děkuji za rozhovor a přeji Vám, abyste se už brzy mohli vrátit zpět k Vaší oblíbené tradiční tvorbě a malosériové výrobě krásných loutek a hraček!

Dětské ruce, jak staví z pokreslených kostek stavbu.

zveřejnit komentář