Zažít město jinak aneb aktivity pro komunitu a s komunitou

Komunita pro komunitu

Zažít město jinak aneb aktivity pro komunitu a s komunitou

Výraz „komunita“ je v poslední době skloňován téměř ve všech pádech a to snad nezávisle na jeho nejenom finanční podpoře EU, díky níž vznikla řada komunitních center. Ano, komunitní centra vznikají a možná budou mít svoje místo v budování komunitní práce a jeho dosahu na širokou veřejnost. Co však považuji za zajímavé je, že existují lidé, kteří se bez jakýchkoliv výrazných finančních prostředků pustili do ovlivňování místa, kde žijí. A hlavně, nezapomněli do tohoto úsilí pozvat i další osoby, které možná o komunitě nikdy neslyšeli a přece, možná trochu živelně, místo kolem sebe mění.

Zapojujete se v činnosti komunit?

Ruku na srdce, asi to není cílový stav a jak by možná řekli někteří odborníci, do „způsobilé komunity, v níž obyvatelé spolupracují na ovlivňování různých aspektů jejich místního společenského pořádku, ve které si obyvatelé určují cíle společného života, v níž mají schopnost pracovat na dosažení těchto cílů“ máme ještě daleko. (Henderson a Thomas, 2007, s. 34). Mám však pocit, že se pomalu, ale jistě blížíme k tomu, aby lidé kolem nás mohli mít pocit, že mohou participovat na občanské společnosti a podpořit ji k rozvoji.

Co je zažít město jinak?

Posoter chráněné dílny OZP na festivalu Malšeičák 2017
Zažít město jinak je akce, ke které se připojilo až do 90 lokalit, které spojilo motto: „Každá ulice, náměstí nebo prostranství byly svědkem historických zvratů i zapomenutých osudů svých obyvatel. Potkávali a potkávají se tu lidé nejrůznějších profesí, zájmů i národností. Každé místo je unikátní a každé má svůj vlastní příběh.“ A nejlepší na této akci je, že její organizátoři jsou často lidé, kteří mají prostě jenom rádi své okolí – vymyslí program, pozvou místní spolky a organizace a stráví tento den s ostatními v sousedství. A bez nároku na honorář!

Tak tomu říkáme ve Volnočasovkách SPORT „ta pravá dávka participace a společenského rozvoje“ a nejlepší na tom všem je, že rozvíjí a hýbe i lidmi kolem nás. My se tento rok účastnili akce Zažít Malešice jinak a musíme říct, že se už teď těšíme na další ročník!

zveřejnit komentář